Dio ekspertskog tima iz Instituta „Dr Josif Pančić“, od 26. avgusta je nastavio terensko istraživanje i mapiranje ljekovitog bilja na području opštine Bijelo Polje. Nakon ublažavanja restriktivnih mjera uzrokovanih pandemijom korona virusa  i otvaranja granica između Srbije i Crne Gore, stekli su se uslovi da se nastavi prikupljanje podataka o rasprostranjenosti vrsta ljekovitog bilja na teritoriji Bijelog Polja i okoline.

Planirano je da tokom sedmodnevnog terenskog istraživanja obiđu planinske predjele Bjelasice i Komova, Đalovića klisure, Lješnice i druge lokalitete koji se odlikuju izuzetnom raznovrsnošću i bogatstvom biodiverziteta i ljekovitih biljnih resursa. Uprkos tome što je zbog pandemije bilo nemoguće istaraživati u prolećnoj fazi vegetacije, eksperti iz Instituta se nadaju da će u narednom periodu ipak prikupiti dovoljno podataka koji su značajni za buduće aktivnosti koje se odnose na monitoring, zaštitu i održivo korišćenje ljekovitog bilja. U drugoj polovini septembra biće realizovan još jedan izlazak tima na teren u Crnoj Gori, čime će biti zaokruženo mapiranje i sistematizovani podaci o bogatstvu prirodnih resursa.

U prethodnom periodu, tim iz Instituta je u više navrata boravio na području Prijepolja. Obilazeći predjele na Jadovniku, Kamenoj Gori, Jabuci i u kanjonu Mileševke tokom prolećne i ljetnje faze vegetacije, prikupili su podatke o zastupljenosti više stotina vrsta ljekovitih biljaka. Sistematizovani podaci i rezultati istraživanja biće dostupni i na PORALIST platformi, koja će postati operativna tokom septembra i dostupna široj javnosti, a nastavak istraživanja u Crnoj Gori ima veliki značaj za kompletiranje platforme, kao svojevrsne baze podataka o bogatstvu ljekovitog bilja u prekograničnom području.  

Projekat “Protektivna opservatorija regionalnog areala lekovitog bilja kao žive prekogranične infrastrukture održivog turizma-PORALIST“ partnerski na teritoriji opština Prijepolje i Bijelo Polje sprovode Regionalna razvojna agencija Zlatibor, Institut za proučavanje ljekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ i NVO Multimedijal Montenegro.