U petak, 7. avgusta 2020. godine, u okviru PORALIST projekta održana je radionica sa temom razvoja ruralne ekonomije kroz vrijednovanje prirodnih resursa i njihovu diversifikaciju i sinergiju sa ostalim sektorima. Uzimajući u obzir trenutne okolnosti koje su prisutne u obje  države izazvane epidemijom korona virisa radionica je organizovana putem video poziva, što nije omelo zainteresovane predstavnike sektora ljekovitog bilja sa obje targetirane teritorije da se odazovu i priključe  onlajn edukaciji.

Glavna tema dvočasovnog predavanja održanog od strane Nikole Radonjića, nacionalnog konsultanta za kreativne industrije Crne Gore se odnosila na  mogućnosti koje se pružaju ruralnom stanovništvu koje obavlja djelatnost u sektoru ljekovitog bilja da adekvatno valorizuje svoj rad i ostvare zadovoljovajuće ekonomske efekte, kroz njegovanje starih zanata i kulturnog identiteta područja. Uzimajući u obzir da su glavni akteri u  njegovanju starih zanata i očuvanju tradicije i kulturnih vrijednosti u obje prekogranične zemlje upravo pripadnice ženske populacije, cilj radionice je bio da se one dodatno edukuju i da im se predstave moderni alati za unaprijeđenje kvaliteta života i socio-ekonomskog statusa istovremeno uvažavajući tradiciju i tradionalne vrijednosti koje one svojim umjećem i vještinama njeguju kroz generacije. S tim u vezi, važne teme razmatrane na onlajn radionici odnosile su se na kretivne industrije, gastronomiju i seoski turizam koji u posljednje vrijeme i u Srbiji i u Crnoj Gori, generišu sve veći broj zaposlenih i bilježe značajn rast i poslednjih godina sa razlogom nose epitet kreativnih destinacija. Sa druge strane sav trud i angažovanje ne samo u ovim sektorima već i u svim poslovnim djelatnostima je bezuspješan ukoliko ne postoji adekvatan marketing i strategija menadžmenta. Bez dobrog marketinga i promocije nema ni opravdane mogućnosti za boljim i bržim razvojem.

Projekat PORALIST partnerski na teritoriji opština Prijepolje i Bijelo Polje, sprovode Regionalna razvojna agencija Zlatibor, Institut za proučavanje ljekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ i NVO Multimedijal Montenegro.