Centar za zaštitu i proučavanje ptica iz Podgorice u saradnji sa projektnim partnerima NVO Sjeverna zemlja iz Berana, Regionalnom turističkom organizacijom Sandžak iz Novog Pazara i Udruženjem građana Jadovnik iz Prijepolja, od februara 2021. realizuje “Hu Hu projekat – Tragovima sova i drugih divljih vrsta.

Ovaj septembar je bio dinamičan i zanimljiv za projektni tim jer su u preko 10 dana rada na terenu realizovali individualne susrete sa ključnim zainteresovanim stranama u oblasti turističke djelatnosti u osam opština u kojima se sprovodi projekat (Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Petnjica i Rožaje u Crnoj Gori, kao i Prijepolje, Sjenica i Tutin u Srbiji). Obavljen je razgovor sa više od 40 pružaoca usluga na ovom području o njihovoj ponudi, izazovima sa kojima se suočavaju i mogućnostima za nadogradnju  vajldlajf turističke ponude.

Iako prilično u turističkom smislu nerazvijen, pogranični region između Crne Gore i Srbije, obiluje prirodnim nasljeđem i ponudom seoskih domaćinstava, koje su idealan osnov za razvoj itinerera u okviru Hoo Wildlife Experience destinacije, kako je i dogovoreno da bude zvaničan naziv budućeg prekograničnog wildlife brenda.

Nakon što se analiziraju prikupljeni podaci sa terena, biće pripremljena  radna verzija itinerera koja će u maju sljedeće godine biti definisana, na osnovu zajedničke odluke svih uključenih strana. Za razvoj itinerera, pripremu priručnika za interpretaciju wildlife turizma, razvoj mape područja i internacionalnu promociju destinacije odabrana je kompanija sa iskustvom iz Slovenije

“U okviru terenskog rada uspjeli smo da identifikujemo stazu koja će biti centralni dio itinerera i koja će direktno uvezati dvije zemlje u okviru itinerera. Trenutno se radi na procjeni adekvatnosti i bezbjednosti, staze kao i na specifikaciji  potreba intervencija malog obima koje će biti realizovane u kasnijoj fazi projekta. Takođe, do sada su djelimično identifikovani i licencirani vodiči, ali i oni koji su zainteresovani da u okviru projekta dobiju licencu i da budu posebno obučeni za vođenje wildlife tura u skladu sa razvijenim itinererima u svojim opštinama. Oni će u okviru projekta kroz četiri treninga koji će biti organizovani sa obje strane granice biti obučeni za posmatranje ptica, sisara i drugih životinja, kao i za botaniku, posebno za divlje cvijeće, ljekovito bilje, branje gljiva itd.  Prvi trening za ljekovito bilje planiran je da se održi krajem oktobra u Crnoj Gori, a već u novembru nas očekuje i trening za posmatranje ptica u Srbiji” – Lejla Abdić, menadžer na projektu.

Cilj “Hu Hu projekta – Tragovima sova i drugih divljih vrsta” je podsticanje razvoja turizma zasnovanog na prirodnom nasljeđu divljih biljnih i životinjskih vrsta u prekograničnoj oblasti između Srbije i Crne Gore. Vrijednost projekta iznosi 262,028.98 eura a planirano trajanje  je 24 mjeseca.