Poslednji dan Evropske nedelje mogućnosti održan je u Nišu, gde je potpisan trilateralni sporazum o finansiranju drugog Programa prekogranične saradnje Srbije i Severne Makedonije, vredan 3,6 miliona evra. Ovaj sporazum ima veliku važnost jer će omogućiti ugroženim grupama građana da imaju pristup uslugama socijalne i zdravstvene zaštite, s posebnim fokusom na unapređenje turizma. Program prekogranične saradnje finansira Evropska unija, a trilateralni sporazum su potpisali ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, potpredsednik Vlade Severne Makedonije Bojan Maričić i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre. Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski takođe je prisustvovala potpisivanju ugovora.
Emanuel Žiofre, šef Delegacije EU u Srbiji, istakao je značaj ovog sporazuma kao konkretne inicijative za poboljšanje kvaliteta života građana. Finansijska podrška predviđena ovim projektom će se realizovati kroz pozive za podnošenje projektnih predloga, koji će biti otvoreni na jesen. Ovi pozivi omogućiće udruženjima, lokalnim samoupravama i građanskim grupama da predlože ideje za unapređenje života građana s obe strane granice.
Ministarka Tanja Miščević naglasila je da će ovaj program pokazati konkretne rezultate dobre saradnje između Srbije, EU i Severne Makedonije, posebno u oblastima turizma, socijalnih pitanja, zapošljavanja, mobilnosti radne snage, socijalne i kulturne prekogranične uključenosti, kao i zdravlja.
Potpredsednik Vlade Severne Makedonije, Bojan Maričić, naglasio je da granice nisu prepreke, već prilike za saradnju građana s istim interesima i željama. On je istakao da Evropska unija pruža podršku i lokalnom nivou, što uključuje unapređenje kvaliteta života građana.
Budžet drugog Programa prekogranične saradnje iznosi 9,7 miliona evra, od čega je 8,4 miliona evra sufinansirano od strane EU. Ovaj budžet predstavlja više nego dvostruko povećanje u poređenju s prethodnom sedmogodišnjom finansijskom perspektivom.
Program prekogranične saradnje obuhvata Jablanički i Pčinjski okrug u Srbiji, kao i Severoistočni region i deo Skopskog regiona u Severnoj Makedoniji, gde živi oko 850.000 stanovnika u obe države. Očekuje se da će ovaj program omogućiti sprovođenje raznih projekata koji će direktno koristiti građanima i doprineti njihovom boljem svakodnevnom životu
Takodje, u okviru Evropske nedelje mogućnosti, organizovan je niz informativnih sesija i panela koji su pokrivali različite teme od ekonomije, biznisa, obrazovanja, mladih, sporta, kulture, medija i civilnog društva do lokalnog razvoja i zelene tranzicije, poljoprivrede i prekogranične saradnje. Jedan od tih panela bio je posvećen prekograničnoj saradnji, gde su prisutni imali priliku da se informišu o bilateralnim programima prekogranične saradnje, njihovoj uspešnosti, ostvarenim rezultatima i koristima za građane programskih područja. Naglašena je važnost razvijanja adekvatnih i kvalitetnih projektnih ideja, a razmatrane su mogućnosti za finansiranje u specifičnim sektorima poput turizma, socijalne inkluzije, zaštite životne sredine, zapošljavanja i investiranja u mlade i sport.
Nova finansijska perspektiva, koja obuhvata period od 2021. do 2027. godine (IPA III), pružiće mogućnost da se ostvare navedeni ciljevi i zadovolje potrebe prekograničnih regiona kroz konkurse. Očekuje se da će ova podrška dalje unaprediti prekograničnu saradnju, doprinoseći kvalitetu života građana i ostvarujući dugoročne koristi za obe države.
Izvor fotografija: EU Info centar