„Ministarstvo evropskih poslova će nastaviti da podržava projekte na lokalnom nivou, posebno kroz prekograničnu saradnju i dalji razvoj infrastrukture. Potrebna nam je veća vidljivost evropskih projekata i bolja komunikacija između lokalnih samouprava i ministarstava, kako bismo efikasno odgovorili na potrebe građana Bijelog Polja”, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević tokom posjete tom gradu.
Na sastanku sa predsjednikom Opštine Petrom Smolovićem i njegovim saradnicima, razmijenjena su mišljenja u vezi sa aktuelnom projektima i planovima za dalji razvoj Bijelog Polja. Sagovornici su razgovarali o mogućnostima za povlačenje novih sredstava za projekte u oblasti životne sredine, koji se odnose na završetak kolektora za prečišćavanje otpadnih voda, uspostavljanje Reciklažnog centra i regionalne deponije.
Predsjednik Opštine Smolović je izrazio zadovoljstvo zbog značajnih EU projekata koji su realizovani na teritoriji te opštine, uključujući investicije od preko 6,5 miliona eura, od kojih su 4 miliona za infrastrukturu, a ostalih 2,5 miliona za realizaciju prekograničnih projekata. On je iznio mogućnosti za investiranje u toplifikaciju grada, razvoj planinskog turizma, kao i tehničke podrške farmerima za diversifikaciju sireva.
“Naš cilj je da Bijelo Polje postane turistički centar, posebno kroz razvoj zimskog turizma i kroz promociju kulture i tradicije”, kazao je Smolović.
Tokom posjete Bijelom Polju, ministarka Gorčević je, zajedno sa ministarkom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naidom Nišić, ambasadorkom Francuske u Crnoj Gori An Mari Maske i šeficom političke sekcije u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Laurom Zampeti, posjetila Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i Osnovnu školu „Pavle Žižić“, u Njegnjevu.
Direktor Dnevnog centra za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju Tisa, Ensad Omerović je kazao da taj centar predstavlja sveobuhvatan servis zaštite djece sa smetnjama u razvoju, da je njegove usluge do sada koristilo više od 120 djece sa smetnjama u razvoju, a da ih trenutno koristi 42 djece.
“Zahvaljujući EU projektima, a posebno prekograničnom Programu Srbija – Crna Gora, JU Centar Tisa je unaprijedio svoje usluge da možemo reći da imamo najbolju i najsavremeniju opremu za rad sa djecom sa smetnjama u razvoju. Kroz projekte EU napravili smo hidromasažni bazen, slanu sobu, opremili kabinet sa neurofeedback opremom, opremili kabinet sa asisitivnom tehnologijom, povećali broj radnookupacionih radionica, pokrenuli pilot projekat „Druga smjena“ sa korisnicima preko 27 godina, dodatno opremili salu za fizioterapiju i pokrenuli program podrške roditeljima”, kazao je Omerović.