Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević predstavila je rezultate programa teritorijalne saradnje Srbije sa zemljama EU i regiona i istakla da je u periodu od 2004. do 2020. godine EU za te programe izdvojila oko 400 miliona evra.
Kako je navela, finansirano je više od 1600 projekata na teritoriji Srbije u kojima je učestvovalo preko 1000 partnera, a programima i rezultatima je obuhvaćeno oko 100.000 ljudi.
Na Osmoj nacionalnoj konferenciji, održanoj 14. decembra 2022. godine, osim predstavljanja dosadašnjih rezultata, predstavljen je i program URBAKT, kao jedan od deset budućih prekograničnih programa u kojima Srbija učestvuje od prošle godine, a koji će trajati do 2027. godine. Miščević je istakla da prekogranični programi omogućavaju bolju pripremljenost za ono što, kaže, sledi, a to je pristupanje EU.
„Važno je razumeti kako sarađujemo sa EU, kako unapređujemo našu bilateralnu saradnju, ali i snalaženje u pripremama za ono što dolazi i sa procesom pristupanja EU, ali i nakon stupanja u zajednicu. Važno je da uočimo i prepoznamo i potencijale iz sprovedenih programa, kako bi ih uvrstili u nove projekte“, rekla je ministarka.
Svi ovi projekti su, dodala je Miščevićeva, doprineli da u mnogim gradovima, sredinama i mestima građani dobiju bolju komunalnu, saobraćajnu infrastrukturu, da mala i srednja preduzeća unaprede svoja poslovanja i obezbede više radnih mesta, kao i da se unapredi turizam.
„Obnovom objekata kulturne baštine, izgradnjom biciklističkih staza, obnovom muzeja, galerija, domovima kulture, kao i rad u školama, institucijama i bolnicama kroz veliki broj projekata koji su doprineli unapređenju rada u zaštiti životne sredine, to je sve od velike važnosti za lokalne regionalne zajednice država koje su u procesu pristupanja EU“, rekla je ministarka.
Realizacija ovih projekata u saradnji sa susednim državama, ističe Miščević, pomogla je da se reše zajednički problemi.
„Infrastrukturni projekti i obnova ustanova kulture doprinela je razvoju turizma u malim i srednjim lokalnim samoupravama, a samim tim i unapređenje zapošljavanja“, rekla je Miščević.
U drugom delu konferencije su predstavljeni projekti kao primeri dobre prakse programa teritorijalne saradnje. Među njima je I projekat “Smanjenje uticaja lokalnih zajednica prekograničnog regiona Srbija – Crna Gora na klimatske promjene – MI MOŽEMO” koji je realizovan u okviru Programa prekogranične saradnje Srbij – Crna Gora 2014-2020. Projekat su realoizovali Asocijacija za razvoj Ibarske doline „IDA“iz Kraljeva, Grijanje d.o.o. iz Pljevalja, Javno energetsko preduzeće „Toplana“iz Kraljeva i Centar ekoloških inicijativa iz Berana.