Kroz projekat ‘’Rehabilitacija ilegalnih deponija na rijeci Lim i podizanje svijesti o njihovoj štetnosti”, koji se realizuje u okviru drugog Poziva IPA Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2014-2020, finansiranog od strane Evropske unije, JKP „Usluga” uklonila je šest nelegalnih odlagališta smeća u Priboju.
Aktivnosti predviđene projektom usmjerene su na zaštitu životne sredine uklanjanjem ilegalnih deponija, uspostavljanjem sistema monitoringa i podizanja svijesti ljudi o ispravnom odlaganju otpada. Na realizaciji projekta su angažovani Opština Bijelo Polje, JKP “Usluga” Priboj i nevladina organizacija “Euromost” iz Bijelog Polja. Do sada je, u okviru projekta sa čijom realizacijom se počelo u januaru ove godine, uklonjeno šest nelegalnih divljih deponija na teritoriji opstine Priboj .

– JKP “Usluga” je očistila i više od tih 6 nelegalnih deponija predviđenih projektom. Očistili smo deponije kod Sportske dvorane, kod stajališta ispod Panje glave, obalu Lima koja je poprilično duga – od Novog mosta do starog Fapovog mosta, Banjski čamac i dve lokacije na Luci. U okviru Svetskog dana voda i naknadno smo čistili obale Lima, zajedno sa Rafting klubom Eko Lim i Kancelarijom za mlade kada smo prikupili više od 50 džakova komunalnog otpada. Na nekim lokacijama, nažalost, nesavesni pojedinci su ponovo deponovovali manje količine smeća, ali i zemlje i šuta – kaže direktor JKP “Usluga” Željko Ječmenica.

                                                        
Kako bi se sprečilo ponovno stvaranje divljih deponija, narednih dana na očišćenim lokacijama će se postaviti kontejneri. Obzirom da je dosadašnja praksa pokazala da to nije dovoljno, u planu je da se na kritičnim lokacijama postavi i video nadzor, čime bi se smanjila mogućnost nesavjesnim građanima da odlažu komunalni otpad na mjestima koja za to nisu predviđena.

– U okviru projekta dobili smo 30 kontejnera zapremine 1,1 kubni metar, koji će biti postavljeni na očišćenim lokacijama a i sire. Predviđeno je i ozelenjavanje tih površina- dobili smo 60 sadnica breze i 30 sadnica bora i jele – navodi Ječmenica.

U okviru projekta je uspostavljena SOS ili zelena eko linija putem koje građani mogu prijaviti nelegalno odlaganje otpada, međutim njeni efekti su do sada minorni. Ječmenica podsjeća da je vidljiv pomak u svijesti građana o zaštiti životne sredine i savjesnom odlaganju otpada.

Projekat uklanjanja divljih deponija traje 12 mjeseci i trebalo bi da bude završen do 30. decembra 2019.