Povodom raspisivanja Drugog poziva za podnošenje predloga projekata u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2014-2020 Kancelarija za evropske integracije Crne Gore i Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, uz podršku Zajedničkog tehničkog sekretarijata Programa prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora 2014-2020, organizovali su u ponedeljak, 16. septembra 2019. godine Svečanu konferenciju sa ciljem promocije Drugog poziva.
Konferenciju je uvodnim govorom otvorila Ivana Glišević Đurović, zamjenica glavnog pregovarača-nacionalna IPA kordinatorka Vlade Crne Gore. Tom prilikom, gđa Glušević Đurović istakla je značaj Programa prekogranične saradnje između Srbije i Crne Gore koji je započet 2008. godine, kroz koji je kroz četiri javna poziva do sada ugovoreno 43 projekta, ukupne vrednosti 9,6 miliona eura.
Prvi poziv naišao je na veliko interesovanje potencijalnih korisnika, pa su dostavljena čak 94 projektna predloga sa iznosom traženih sredstava 10 puta većim od raspoloživog. Drugi poziv, koji je danas predstavljen, raspisan je 12. septembra 2019. godine i otvoren do 27. decembra 2019 godine. Cilj Poziva je jačanje socijalne i kulturne inkluzije ranjivih grupa, kao i unapređenje kapaciteta za korišćenje turističkih potencijala programske oblasti – naglasila je Ivana Glišević Đurović.
U nastavku konferencije prisutnima se obratio Mihajilo Dašić, pomoćnik ministra za prekograničnu i transnacionalnu saradnju u Ministarstvu za evropske integracije Republike Srbije. Članstvo Srbije i Crne Gore u EU je strateški cilj naših zemalja i ostvariv je isključivo uz podršku i konsenzus svih građana o tom pitanju. Cilj ovih konkursa koji se realizuju u okviru Finansijskog instrumenta za pretpristupnu podršku je ne samo da se privuku značajna finansijska sredstva već i da se zemlje ne-članice Evropske unije pripreme za korišćenje evropskih sredstava kroz Evropsku kohezionu politiku-istakao je Dašić.
Na kraju uvodnih obraćanja Aleksandra Peš, projektni menadžer u Delegaciji evropske unije u Srbiji zaključila je da se kroz programe prekogranične saradnje podstiče saradnja među ljudima I investiraju inicijative na lokalnom nivou u malim sredinama.
Nakon konferencije, organizovana je informativna sesija povodom objave Poziva. Događaju je prisustvovalo više od 80 predstavnika različitih institucija, koji su tom prilikom imali mogućnost da se informišu detaljnije o Pozivu. CFCU i Zajednički tehnički sekretarijat pripremili su nekoliko prezentacija sa korisnim informacijama.