U Nikšiću je u petak, 24. januara, organizovan završni događaj na projektu „Granice koje spajaju“. Ovaj projekat ima za cilj unapređenje zapošljavanja osoba sa mentalnim invaliditetom u Srbiji i Crnoj Gori, uz podršku IPA Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2014-2020.

Događaj je organizovalo Udruzenje Impuls iz Nikšića, u partnerstvu sa Dnevnim centarom za djecu sa smetnjama u razvoju I odrasle sa invaliditeteom – Niksic i Humanitarna organizacija “Dečje srce” iz Priboja, u okviru projekta „Granice koje spajaju“ – Inicijativa za unapređenje zapošljavanja osoba sa mentalnim invaliditetom u Srbiji i Crnoj Gori”.

Događaj je okupio predstavnike institucija, lokalne zajednice, nevladinog sektora i preduzetnike, a posebna pažnja posvećena je predstavljanju rezultata projekta.

 “Projektom smo imali za cilj povećati mogućnost zapošljavanja osoba sa mentalnim invaliditetom u pograničnom području kroz podsticanje socijalne poljoprivrede i bavljenje prikupljanjem, preradom i pakovanjem ljekovitog bilja. Vođeni tim ciljem, projektom smo doprinijeli unaprijeđenju radnih i socijalnih kompetencija 30 osoba sa intelektualnim smetnjama.  Danas sa ponosom možemo reći da smo svi učili zajedno, da nas je ovo iskustvo učinilo otvorenim za nove izazove i pomoglo da prevazilazimo predrasude. Upravo sve što u kratkim crtama želimo danas predstaviti kao rezultate ovog projekta htjeli smo podijeliti sa vama i još jednom ovim putem pozvati širu zajednicu da pokaže više razumijevanja kroz konkretne aktivnosti i pruži podršku ovim mladim ljudima kao ravnopravnim članovima društva.” – istakla je  Ivana Rojević, predstavnica HO Dečje srce.

“U toku realizacije projekta u proteklih dvije godine sprovedene su brojene aktivnosti: mapiranje osoba sa smetnjama u mentalnom razvoju u pomenutim opštinama, izrada programa socijalne poljoprivrede,  kreiranje i sprovođenje obuke za socijalne mentore, realizacija dvije sedmodnevne obuke za 30 osoba sa mentalnim invaliditetom, sprovođenje socijalnih programa poljoprivrede na terenu, niz informativnih sastanaka za porodice i lokalne donosioce odluka, senzibilizacija lokalnog poslovnog sektora ali I društvene zajednice na značaj pružanja prilike za zaposlenje osobama sa smetnjama u mentalnom razvoju, realizacija četiri okrugla stola u cilju informisanja lokalnih aktera, promotivne i terenske aktivnosti kroz štampani material, brošure, bilborde, ali I samo pojavljivanje na sajmovima ( 10 sajmova) na kojima su naši učesnici projekta prikazali svoj finalni proizvod, ali I pokazali da mogu stati iza jednog takvog cjelokupnog procesa prikupljanja, prerade I pakovanja ljekovitog bilja. Izrađena je brošura I film kao rezultat projekta. Realizacijom ovih aktivnosti osobe sa smetnjama u mentalnom razvoju značajno su unaprijedile svoje radne vještine. Program socijalne poljoprivrede omogućio im je boravak u prirodi, što je imalo terapeutski efekat na njihovo mentalno zdravlje, ali i na njihove radne kompetencije. Primarni rezultat projekta je postignut, naime četiri korisnika projekta od njih trideset su radno angažovana, I to dva korisnika u Crnoj Gori i dva u Srbiji. To je kruna rada na ovom projektu, jer smo zajedno sa njima gradili ovu priču korak po korak. Projekat „Granice koje spajaju“ pokazao je da su promjene moguće, a primjeri uspješnog zapošljavanja govore više od riječi.” – zaključila je Sonja Nikčević, menadžerka projekta iz Udruzenja Impuls iz Nikšića.