Мера 1.2: Прекограничне иницијативе усмерене на размену људи и идеја са циљем побољшања сарадње стручне јавности и грађанског друштва.
Назив пројекта: Бољом сарадњом за бољу будућност
Буџет:
Vrednost projekta | EU doprinos | |
Republika Srbija: | 40,402.00 EУР | 31,402.00 EУР |
Crna Gora | 40,402.00 EУР | 31,402.00 EУР |
UKUPNO | 80,804.00 EУР | 62,804.00 EУР |
Kорисник средстава у Републици Србији: Међународни Универзитет Нови Пазар
Kорисник средстава у Црној Гори: Факултет за менаџмент у саобраћају и комуникацијама
Подручје реализације:
- Црна Гора: Северна Црна Гора
- Србија: Југозападна Србија
Циљне групе:
Универзитетски професори, истраживачи и шира академска заједница, представници развојних агенција, представници пословних и привредних друштава, политички руководство локалних самоуправа и општинских туристичких организација
Период реализације: 01/12/2010 – 30/11/2011
Циљеви пројекта:
Општи циљ: Унапредити социјални и економски развој пограничне области кроз успостављање дугорочног прекограничног партнерства између институција високог образовања у пограничној области.
Специфични циљеви:
– Развити јасне и научно засноване концепте и идеје како да се побољша конкурентност економија граничних региона (поготово у сектору МСП, туризма и пољопривреде) уз заједничко учешће високошколских установа и релевантних актера и сарадника са обе стране границе;
– Подићи ниво свести о стварним потенцијалима за развој граничног региона;
– Развити стратегију за будућу сарадњу између институција високог образовања у региону.
Активности и резултати
Пројекат “Бољом сарадњом за бољу будућност” понудио је идеје за побољшање социјалног и економског развоја пограничне области у којима високошколске установе и други заинтересовани субјекти уз помоћ својих капацитета могу радити и сарађивати. Обе институције које су спровеле пројекат су постале видљивије академској заједници, која сада има бољи увид у погранични регион. Пројекат је резултирао повећаном знања и свести припадника циљних група о научно заснованим концептима везаним за развојне стратегије.
Пројекат је подржао организацију прве међународне научне конференције “Мала и средња предузећа – могућности и перспективе 2011 – СМЕПП 2011” која је одржана на међународном универзитету у Новом Пазару током априла 2011. На конференцији је учествовало 93 учесника из Црне Горе и Србије. Поред универзитетских професора, истраживача и других из академске заједнице скупу су присуствовали и представници развојних агенција, представници бизнис удружења, као и представници локалних управа задужених за мала и средња предузећа. Учесници су током догађаја могли стећи знања о различитим концептима побољшања продуктивности и конкурентности малих и средњих предузећа. Закључци конференције могу послужити као вредан ресурс за људе који се баве одрживим развојем и стратешким планирањем у региону.
Друга међународна научна конференција у оквиру пројекта, одржана је у Беранама, у Црној Гори током јуна 2011. године, уз присуство 82 учесника. Главна тема конференције била је “Kомуникације и бизнис сектор“. Поред учесника из Србије и Црне Горе на догађају су учешће узели и гости из Бугарске, Хрватске, Босне и Херцеговине, Русије и Украјине. Програм конференције обухватио је презентацију 31 рада, припремљених од стране 59 аутора. Сви радови и закључци са конференције су штампани у 500 примерака и дистрибуирани свим заинтересованим странама.
Трећа научна конференција у оквиру пројекта, организована је у Новом Пазару током октобра 2011. године, а тема је била “Пољопривредна производња, брендирање и маркетинг пољопривредних производа”. Kонференција је успешно организована и обухватила је програм представљања 43 научна рада, од 80 аутора. На коференције је било 82 учесника, укључујући представнике општинских туристичких организација, регионалних развојних агенција, пословни центара, локалне самоуправа из обје земље, као и представнике УСАИД Агробизнис програма. Kонференција је представила детаљнији увид могућности развоја агробизниса. Представљене су нове идеје како да се побољшала конкурентност економије граничног региона путем пољопривредне производње и брендирања пољопривредних производа. Такође догађај је обезбедио боље разумевање тренутних изазова у агробизнису у региону. Чињеница да је било два пута више чланака објављених о скупу, него што је првобитно планирано, показује да је ова тема привукла велику пажњу у региону.
У периоду од 15. до 16. септембра 2011. године одржана је четврта Научна конференција у Плаву. Тема конференције била је “Туризам као фактор регионалног развоја“. На конференцији је представљено 28 одабраних радова које је припремило 39 аутора. Укупано је на скупу било 76 учесника. Међу учесницима били су представници Министарства туризма и одрживог развоја, Туристичких организација, локалних самоуправа и туристичких агенција, као и еминентни професори универзитета из сектора туризма.
У циљу стварне сарадње у будућности а ради доприноса одрживом економском развоју пограничног региона, две институције високог образовања, су се сложиле да би њихову сарадњу требало формализовати.
Важно је напоменути да су сви догађаји и пројектне активности били веома добро пропраћени од стране медија и веб сајтова урађњних у оквиру пројекта. Прва и трећа научна конференција су промовисане путем веб сајтова посвећеног овим догађајима: www.smepp.uninp.edu.rs и www.agrobiznis.uninp.edu.rs као и путем веб сајтова релевантних институција www.uninp.edu.rs и http://www.fmsk.me/ . Друга конференција је промовисана путем редизајнираног вебсајта Факултета з менаџмент у саобраћају и комуникацијама www.fmsk.me