Поводом расписивања Другог позива за подношење предлога пројеката у оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Србија-Црна Гора 2014-2020 Канцеларија за европске интеграције Црне Горе и Министарство за европске интеграције Републике Србије, уз подршку Заједничког техничког секретаријата Програма прекограничне сарадње Србија – Црна Гора 2014-2020, организовали су у понедељак, 16. септембра 2019. године Свечану конференцију са циљем промоције Другог позива.
Конференцију је уводним говором отворила Ивана Глишевић Ђуровић, заменица главног преговарача-национална ИПА кординаторка Владе Црне Горе. Том приликом, гђа Глишевић Ђуровић истакла је значај Програма прекограничне сарадње између Србије и Црне Горе који је започет 2008. године, кроз који је кроз четири јавна позива до сада уговорено 43 пројекта, укупне вредности 9,6 милиона еура.
Први позив наишао је на велико интересовање потенцијалних корисника, па су достављена чак 94 пројектна предлога са износом тражених средстава 10 пута већим од расположивог. Други позив, који је данас представљен, расписан је 12. септембра 2019. године и отворен до 27. децембра 2019 године. Циљ Позива је јачање социјалне и културне инклузије рањивих група, као и унапређење капацитета за коришћење туристичких потенцијала програмске области – нагласила је Ивана Глишевић Ђуровић.
У наставку конференције присутнима се обратио Михајило Дашић, помоћник министра за прекограничну и транснационалну сарадњу у Министарству за европске интеграције Републике Србије. Чланство Србије и Црне Горе у ЕУ је стратешки циљ наших земаља и остварив је искључиво уз подршку и консензус свих грађана о том питању. Циљ ових конкурса који се реализују у оквиру Финансијског инструмента за претприступну подршку је не само да се привуку значајна финансијска средства већ и да се земље не-чланице Европске уније припреме за коришћење европских средстава кроз Европску кохезиону политику-истакао је Дашић.
На крају уводних обраћања Александра Пеш, пројектни менаџер у Делегацији европске уније у Србији закључила је да се кроз програме прекограничне сарадње подстиче сарадња међу људима И инвестирају иницијативе на локалном нивоу у малим срединама.
Након конференције, организована је информативна сесија поводом објаве Позива. Догађају је присуствовало више од 80 представника различитих институција, који су том приликом имали могућност да се информишу детаљније о Позиву. ЦФЦУ и Заједнички технички секретаријат припремили су неколико презентација са корисним информацијама.